Regionalne Centrum Wolontariatu w Lublinie

Nasze Centrum
   °Ludzie Centrum
   °Historia
Zostań Wolontariuszem
Pilne oferty pracy
Programy Centrum
   °Pierwszy krok na rynek pracy
   °Pomoc Uchodźcom
   °PO FIO 2009
   °Wolontariat w DSK
   °Gorący Patrol
   °MOST
   °Odzyskać Młodość
   °Wolontariat misyjny
   °Inny - nie znaczy obcy
   °Grygowa street
   °Wolontariat w OPS
Szkolenia
Szkolne Kluby Wolontariusza
Nasze publikacje
Wolontariat w regionie
Wspierają naszą działalność
Znajdź wolontariusza
   °Wskazówki dla osób indywidualnych
   °Wskazówki dla instytucji
Aktualności
Zamówienia publiczne 2012
Zamówienia publiczne 2011


 
  
  Wolontariusze bez ustanku w Białej Podlaskiej | 2011-4-28

Już od ponad pół roku wolontariusze w Białej Podlaskiej pomagają cudzoziemcom stawiać pierwsze kroki w nowej, polskiej rzeczywistości. O projekcie „Wolontariat dla integracji. Partnerstwo na rzecz uchodźców” realizowanym przez Centrum Wolontariatu opowiada koordynatorka Katarzyna Korneluk.

Ośrodek dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej to ośrodek wyjątkowy w stosunku do innych placówek, w których pracują wolontariusze, rządowy ośrodek recepcyjny – przebywają w nim na czas pierwszych wywiadów i badań lekarskich osoby, które dopiero co przekroczyły granicę. Jest to dla nich miejsce pierwszej styczności z Polakami. Przez ośrodek w czasie obecności wolontariuszy przewinęły się osoby z Czeczenii, Gruzji, Ugandy, Afganistanu czy Iraku.

- Po rekrutacji wolontariuszy rozpoczęły się zajęcia dla dzieci i dorosłych. Dzieci nie chodzą w Białej do szkoły, nie ma na to czasu, cudzoziemcy przebywają w tym miejscu maksymalnie dwa miesiące - mówi Kasia. - Zajęcia z wolontariuszami w świetlicy są przygotowaniem do tego okresu szkolnego, dzieci poznają podstawowe zwroty w języku polskim, uczą się, jak mają się zachowywać wobec nauczyciela. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po półtorej godziny. Cieszą się dużym zainteresowaniem, choć grupa często się zmienia.

Wolontariusze prowadzą też zajęcia z języka polskiego dla dorosłych i przygotowują spotkania z ekspertami, np. z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, planowane są kolejne, z prawnikiem czy policjantem. Spotkania mają na celu przybliżenie cudzoziemcom realiów Polski, a także uświadomienie im ich nowych praw i obowiązków.

W ośrodku działa około 15 wolontariuszy, od uczniów po osoby pracujące, nie wyłączając emerytów. Przy okazji uczą się pracy w zespole, a także są łącznikami między cudzoziemcami a mieszkańcami miasta, starają się prostować stereotypy, których nie brakuje.

Wolontariusze, oprócz regularnej pracy w Ośrodku, zorganizowali mikołajki i zabawę karnawałową, w planach mają także obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka. Imprezą, do której wszyscy się już przygotowują, będzie Dzień Uchodźcy w Białej, trwają rozmowy na temat szczegółów wydarzenia. Tym końcowym akcentem projekt się zakończy, ale działania wolontariuszy będą trwać nadal, sami oni zresztą o to zabiegają. Utworzyła się grupa, która będzie w stanie objąć wszystkie działania, nadal pozostając pod opieką Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Koordynatorka zauważa, że w pracy pomaga przychylność pracowników ośrodka, którzy co jakiś czas spotykają się z wolontariuszami i prezentują im różne aspekty swojej pracy, opowiadają np. na temat przyczyn ucieczek cudzoziemców. Współpraca układa się dobrze także z Urzędem ds. Cudzoziemców.

mj